Leonarda Bukowska Leonarda Bukowska
14278
BLOG

Poglądy Komisarza Oettingera na faszyzm i demokrację

Leonarda Bukowska Leonarda Bukowska Polityka Obserwuj notkę 593

       Komisarz Unijny Guenther Oettinger zagrzmiał na łamach Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS), że w związku z nową ustawą medialną zamierza uaktywnić mechanizm praworządności i poddać Warszawę nadzorowi. Będzie się za tym wstawiał w trakcie następnego posiedzenia Komisji Europejskiej 13 stycznia.

       Nie byłoby w tym nic nowego i ciekawego - wrzask o obronie rzekomo unicestwionej demokracji w Polsce i tym podobnych uprawiany jest w kraju i za granicą na najwyższych obrotach. Ciekawa jest natomiast w tym kontekście sama osoba Oettingera oraz jego podejście do spraw demokracji, dyktatury i praworządności w ogóle.

       I tu należy przypomnieć zdarzenie z pewnego oficjalnego pogrzebu z roku 2007 - a więc z czasów, gdy Oettinger sprawował funkcję Premiera Landu Badenii-Wirtembergii. Chodzi o pogrzeb jednego z poprzedników Oettingera na tym stanowisku, Hansa Filbingera. Filbinger - prawnik, w latach 1933-36 członek NSDStB (narodowo-socjalistyczne zrzeszenie studentów), członek Wehrsportverband (związek sportów obronnych - przejęty następnie przez SA, na rzecz którego Filbinger płacił przez kilka lat składki do roku 1937) oraz członek NSDAP w latach 1937-45. W roku 1943 Filbinger został sędzią w Marynarce Wojennej Rzeszy i uczestniczył w 234 postępowaniach, m.in.przeciwko "dezerterom". Przy jego udziale zapadły cztery wyroki kary śmierci dla "dezerterów". Szczególnie pikantne - jeden z tych wyroków został zasądzony już po kapitulacji Rzeszy. Po wojnie Filbinger był m.in.Premierem Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia.

       Cała sprawa rozmiaru uwikłania Filbingera w nazistowską "sprawiedliwość" wyszła na jaw w 1978, m.in. za sprawą pisarza Ralfa Hochhutha, który określił Filbingera jako "sadystycznego nazistę". Filbinger próbował wszystko tuszować, przyznał się początkowo do udziału w jednym z wyroków śmierci. O swej działalności w okresie IIIRzeszy wypowiedział się publicznie "Co wtedy było zgodne z prawem, nie może być dziś bezprawiem". Przez krytyków zostało uznane to za nieodcięcie się od hitlerowskiego "wymiaru sprawiedliwości". Wypływ dalszych dokumentów wykazał, że Filbinger mijał się z prawdą (twierdził, że o pozostałych wyrokach śmierci zapomniał) w związku z czym musiał podać się do dymisji. I ta głośna swego czasu sprawa z nazistowską przeszłością Filbingera zapewne interesowałaby dziś wyłącznie historyków, gdyby nie pojawił się w niej Oettinger, który dziś tak bardzo troszczy się o demokrację w Polsce.

       Otóż w przemówieniu na pogrzebie Filbingera powiedział on, że "Filbinger nie był narodowym socjalistą. Wprost przeciwnie: Był on przeciwnikiem reżimu narodowo-socjalistycznego, który jednak nie mógł uciec od przymusów tego brutalnego reżimu tak jak i miliony innych". Groteskowe? Nieprawdopodobne? Wymysł pomylonego? Wymysł koniunkturalisty liczącego na głosy neonazioli i podobnych? Zapewne wszystko po trochu ale też i najprawdziwsze. Wystąpienie Oettingera poddane zostało druzgocącej krytyce. Rabin Stutgartu Joel Berger zarzucił mu świadome umniejszanie uwikłania Filbingera w narodowy socjalizm. Oettingera krytykowało wielu polityków z prawa i z lewa (co zrozumiałe, bo twierdzenie, że ktoś po uszy zamieszany w IIIRzeszę i wydający w jej imieniu wyroki śmierci był jej przeciwnikiem powala chyba nawet najodporniejszych), ktytykowały go media i niemieccy intelektualiści oraz rodziny ofiar Filbingera. Wg Spiegla wystąpienie Oettingera nie było jednorazową niezręcznością a czymś świadomie przygotowanym. Panegiryki na rzecz Filbingera zdarzyły mu się zresztą nie pierwszy raz, wygłaszał je także przy innych okazjach bez żadnego słowa krytyki. Oettinger odmawiał także przez dłuższy czas wycofania się ze swej wypowiedzi.

       Charakterystyczne jest, że mimo druzgocącej krytyki z wielu stron oraz zera tolerancji dla podobnych zachowań w Niemczech, Oettinger spokojnie doczekał sobie do końca kadencji a następnie został Komisarzem Unijnym. No cóż, skompromitowani politycy tak jak i alkoholicy mogą się okazać na wysokich stanowiskach całkiem pożyteczni - jak już nikt nie będzie chciał bronić demokracji w Polsce to na nich zawsze będzie można liczyć. Niechby się tylko nie sprawdzili, to zaraz ktoś i o ekscesach może przypomnieć - mechanizm działa zawsze sprawnie. W każdym razie o tym, co pan Oettinger porabia sobie dzisiaj, informuje dokładnie dzisiejszy FAS. Obraz jest groteskowy - człowiek wygłaszający kilka lat temu hymny pochwalne na rzecz aktywnego aparatczyka IIIRzeszy skazującego nieposłusznych na śmierć walczy dziś o demokrację w Polsce. Do tego próbuje straszyć i dyktować, jakie media i jaką telewizję ma oglądać za swoje pieniądze polski obywatel.

 

P.S. Bardzo proszę o rzeczowe komentarze oraz o niezamieszczanie komentarzy antyniemieckich i innych antymądrych w ogóle. Zgodnie zresztą z wymową notki - jej celem (ani moim celem w ogóle) nie jest napuszczanie kogokolwiek na kogokolwiek innego w odróżnieniu od działań wypasionych i sowicie opłacanych aparatczyków politycznych i medialnych wszelkiej maści. Celem notki jest wyłącznie wykazywanie manipulacji oraz metod bezprzykładnej, wściekłej nagonki prowadzonej przeciwko Polsce oraz polskiemu społeczeństwu przez osobników skarłowaciałych zarówno pod względem intelektualnym jak i moralnym. A ponieważ przy kilku komentarzach w mediach do tej sprawy zupełnie nie znalazłam informacji na temat osoby walczącej tak dzielnie ze swego brukselskiego stołka o demokrację w Warszawie stwierdziłam, że Czytelnikom bardzo przyda się uzupełnienie tej wiedzy (w debacie zawsze warto wiedzieć, z kim ma się do czynienia;) - stąd to przypommnienie drobnego epizodu sprzed kilku lat.

Obserwuję z dużym niepokojem i opisuję Polskę posmoleńską. Poza tym zdarza mi się czasami opisywać inne sprawy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka